top of page

Mobius: Türkiye'nin hisse senedi piyasasını destekleme çabası tam tersi sonuç verebilir.Gelişmekte olan piyasalara yatırımları ile tanınan yatırımcı Mark Mobius, Türkiye'nin yaşanan yıkıcı deprem sonrasında yeniden açılan hisse senedi piyasasını desteklemek için attığı adımların tam tersi sonuç verebileceği hakkında uyarıda bulundu.


Bloomberg News'un sorularını yanıtlayan Mobius, "Türk hükümetinin yaşanan deprem felaketinin hisse senedi piyasası üzerindeki etkisini sınırlama arzusunu anlayabiliyoruz. Bununla birlikte, bu tür müdahalelerin sıklıkla arzu edilenin tersi bir etkisi oluyor" ifadelerinde bulundu.


Mobius, Türk hisse senetleri için uzun vadede pozitif bir görünümün sahip olmaya devam ettiğini de vurguladı.


"Aracılar elbette piyasada aktivite olmasını isterler ve piyasa hacmi yaratmak için haberleri abartabilirler. Ancak bizler uzun vadeli yatırımcılarız ve bu tür kısa vadeli haberlere ve piyasa aktivitesine tepki vermeyiz" ifadelerinde bulunan Mobius, "Bizim Türk hisse senetlerine bakışımız pozitif. Türkler tarihlerinde pek çok felakette ayakta kaldılar ve inanılmaz dayanıklılık ve yaratıcılık gösterdiler" şeklinde konuştu.

bottom of page