top of page

Konsolosluklarını kapatan 9 ülkenin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığına çağrıldıDışişleri Bakanlığı, içlerinde terör saldırısı riski nedeniyle konsolosluklarını kapatan ülkelerin de olduğu 9 ülke büyükelçisini bakanlığa çağırdı.


Almanya, Belçika, Fransa ve İngiltere, İstanbul’un önemli merkezleri başta olmak üzere Türkiye’de terör saldırıları riskinin arttığı gerekçesiyle konsolosluklarını kapattı. Bugün de İsviçre, aynı gerekçe ile konsolosluk hizmetlerini geçici olarak durdurdu ve şu açıklamayı yaptı:


“Güvenlik sebebiyle, İsviçre Başkonsolosluğu ikinci bir duyuruya kadar kapalı olacaktır. Vize ve pasaport işlemleri için randevular iptal edilecektir.”


Bakan Süleyman Soylu, ülkelerin bu kararına tepki gösterdi ve bugün yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:


“60 milyon turist hedefimizi koyduğumuz bir günde, 51,5 milyon turistin geldiğini, 46 milyar dolar turizm geliri elde ettiğimizi açıkladığımız bir günde Türkiye’de yeni bir psikolojik harp başlatmanın eşiğinde olmuşlardır."


Türkiye’yi yıpratmaya dönük açıklamaları reddediyoruz, diyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:


"Ülkemizdeki bazı büyükelçiliklerin ve başkonsoloslukların ülkemizin güvenlik koşulları hakkında endişe yaymaya dönük açıklamalar yaptıklarını görüyoruz. Bunlar sorumsuz açıklamalardır. Bu sorumsuzluk kabul edilemez.


Türkiye güvenli bir ülkedir. Güvenlik güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz işinin başındadır.


Bugün güvensiz olarak nitelenebilecek ülkeler; göçmen düşmanı ve İslam düşmanı siyasi hareketlerin demokrasilere meydan okuduğu, kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim’e saldırılan yerlerdir.


Ülkelerimiz arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedeflemesi gereken misyonların daha özenli ve sorumlu açıklamalar yapmaları gerekir. Türkiye’yi yıpratmaya dönük açıklamaları reddediyoruz." ifadelerinde bulundu.

bottom of page