top of page

Erdoğan: Gübretaş Altın Madeni Tesisi yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesiyle çalışacakCumhurbaşkanı Erdoğan, Gübretaş Söğüt Altın Madeni açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Türkiye, 2002 yılından itibaren, tarihinin en büyük kalkınma ve demokrasi hamlelerini gerçekleştirmiş bir ülkedir. Son 20 yılda gerçekten büyük bir gayretle, samimiyetle çalışarak, ülkemizi bölgesinin üretim ve ticaret merkezi hâline getirdik” ifadelerinde bulundu.


Açılışı yapılacak Söğüt Altın Madeni’nin Bilecik’le birlikte tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gübretaş Maden Yatırımları uhdesinde bulunan Söğüt Altın Madeni ile ilgili yatırım sürecini 2021 yılı Ocak ayı itibariyle başlatmıştık. Maden sahasında yapılan çalışmalar neticesinde, 109 ton altın kaynağı ile 60 ton altın rezervi tespit edildi. Bir başka ifadeyle 3,5 milyon ons kaynağa, 1,92 milyon ons rezerve tekabül eden bu altının, bir an önce Türk ekonomisine kazandırılması için çalışmaları hızlandırdık” dedi.


Maden sahasındaki yatırım faaliyetlerinin üç ayrı faz olarak, toplam 500 milyon dolara ulaşacak şekilde planlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugüne kadar yaklaşık 70 milyon dolar yatırım gerçekleştirilerek, projenin ilk kısmı tamamlandı. Daha önce söz verdiğimiz gibi, tesis ilk altın dökümünü yapacak şekilde hazır hâle getirildi. Bu tesis ilk etapta yıllık 2,5 tona kadar altın üretme kapasitesiyle çalışacak. Kalan iki fazın yatırımlarını da 3 yıl içinde neticelendirmeyi planlıyoruz. Böylece yıllık üretim miktarını inşallah yaklaşık 6,5 tona yükselteceğiz” şeklinde konuştu.

bottom of page