top of page

Donchian Kanalları Nedir ? Nasıl kullanılır?

Donchian Kanalları, Richard Donchian tarafından bulunmuş ve 1960'larda yaygın olarak kullanılmış bir teknik analiz göstergesidir. Bu gösterge, fiyat hareketlerini izler ve trendin yönünü belirler. Donchian Kanalları, fiyat hareketlerinin en yüksek ve en düşük seviyelerini gösterir.

Donchian Kanalları, üç çizgi ile gösterilir:

  • Üst Kanal: Belirli bir zaman diliminde fiyatın atıfta bulunduğu zaman diliminde elde edilen en yüksek fiyat

  • Alt Kanal: Belirli bir zaman diliminde fiyatın atıfta bulunduğu zaman diliminde elde edilen en düşük fiyat

  • Ortalama KanalDonchian Kanalları genellikle diğer teknik göstergelerle birlikte kullanımı daha anlamlı olur. Özellikle, Donchian Kanalları fiyat hareketlerinin yönünü belirlemede ve trendin gücünü ölçmede kullanılır.

Moving Average (Hareketli Ortalama) gibi diğer göstergeler ile birlikte kullanılabilir. Örneğin, eğer fiyat hareketli ortalama seviyesinin üstünde ise, bu yükseliş trendi olduğunu gösterir. Eğer fiyat hareketli ortalama seviyesinin altında ise, bu düşüş trendi olduğunu gösterir.

Ayrıca, Relative Strength Index (RSI) gibi momentum göstergeleri ile birlikte kullanılabilir. RSI, aşırı alım veya aşırı satım durumlarını belirlerken, Donchian Kanalları fiyat hareketlerinin yönünü belirler.

Bollinger Bantları (BB) gibi diğer volatilite göstergeleri ile de kullanılabilir. Donchian Kanalları, fiyat hareketlerinin en yüksek ve en düşük seviyelerini belirlerken, Bollinger Bantları volatilite hareketlerini belirler.

Sonuç olarak, Donchian Kanalları, fiyat hareketlerinin yönünü ve trendin gücünü belirlemek için diğer teknik göstergelerle birlikte kullanılabilir. Ancak, herhangi bir göstergenin tek başına kullanılması yerine, fiyat hareketleri ve diğer piyasa koşullarının genel resmini daha iyi anlamak için birden fazla gösterge kullanılması önerilir. Tabii grafiğide indikatörler ile doldurup karmaşılığı neden olmamak lazım.Donchian Kanalları Grafik Görünümü
bottom of page