top of page

Yönsel Hareket Endeksi(DMI) nedir ? Nasıl kullanılır?


DMI, DI+ ile gösterilen Artı Yön İndikatörü (Pozitif Yön İndikatörü olarak da adlandırılır) ve DI- ile temsil edilen Eksi Yön İndikatörü (Negatif Yön İndikatörü olarak da adlandırılır) olmak üzere iki yönlü endeksten oluşur. DI+ çizgisi DI-‘nin üzerinde olduğunda, piyasalar yükseliş eğiliminde demektir. Tersine, DI- çizgisi DI+ çizgisinin üzerinde olduğunda, piyasalar düşüş eğilimindedir. DI+ ve DI- arası ne kadar uzaksa üstte olan eğri yönünde daha istikrarlı bir trend var demektir.


Kendi başlarına, DMI endeksleri size standart bir mum grafiğine bakarak çözemeyeceğiniz çok fazla şey söylemez. Bazı traderlar, trendin tersine döndüğünü gösterdikleri için geçiş noktalarını bir al sat sinyali olarak kullanırlar. Bununla birlikte, DMI endeksleri aynı zamanda Ortalama Yön Endeksi (ADX) adı verilen üçüncü bir satırı da içerir.Alım Satım Yaparken DMI ve ADX Nasıl Kullanılır

ADX göstergesi bir trendin gücünü ölçmek için kullanılırken, DMI göstergesi trendin yönünü ölçmek için kullanılır. Birlikte, tüccarların bir trendin ne zaman başladığını, ne zaman güç kaybettiğini ve ne zaman tersine döndüğünü belirlemesine yardımcı olabilirler.


ADX ve DMI göstergelerini birlikte kullanmak için genellikle:


  • ADX göstergesini grafiğinize ekleyin ve periyodu analiz ettiğiniz enstrüman için uygun olduğunu düşündüğünüz bir değere ayarlayın (genellikle 14)

  • DMI göstergesini grafiğinize ekleyin ve periyodu ADX göstergesiyle aynı değere ayarlayın

  • Güçlü bir eğilimi gösteren ADX'in 25'in üzerinde olduğu durumları arayın

  • DMI+'nın DMI-'nin üzerinde olduğu durumları arayın, bu da yükseliş eğilimini gösterir.

  • DMI+'nın düşüş eğilimini gösteren DMI-'nin altında olduğu durumları arayın

Bu gösterge kombinasyonuyla, daha bilinçli alım satım kararları almanıza yardımcı olabilecek güçlü trendleri ve trendin yönünü belirleyebilirsiniz.DI+, DI- ve ADX Grafik Görünümü
bottom of page