top of page

Borsada 5 Altın Kural


Eğer borsada al sat yapıyorsanız bu makale tam da size göre!

Borsa diğer ticaret türlerine çok benzer; Bilgi, beceri ve risk gerektirir. Ancak, onu geleneksel ticaretten farklı kılan birkaç şey var! Başlamadan önce bunları anlatmak istiyorum. Borsa hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri, piyasanın oldukça değişken olmasıdır. Bu, fiyatların çok kısa bir süre içinde önemli ölçüde dalgalanabileceği anlamına gelir.

Fiyatların tek bir günde %10 artması veya düşmesi alışılmadık bir durum değildir. Bu oynaklık hem iyi hem de kötü olabilir. Bu durum bir yandan büyük kar fırsatları olduğu ,diğer yandan ise büyük bir para kaybetme riskinin olduğu anlamına da gelir.


Şimdi sizler için al sat yaparken uygulamanız gereken bazı kuralları sıralayacağım ;


1 - ARAŞTIRMANIZI YAPINBir hisseyi almadan önce piyasa koşullarına ,haberlerine ,teknik analizine, temel analizine bir göz atın. Hepsinden onay aldığınız taktirde yanılma payınızın yüzdesi oldukça düşük olacaktır.


2 - PLANINIZI OLUŞTURUNHissenizi seçtikten sonra risk analizinizi yapıp trade stratejinizi seçin. Hedefleriniz doğrultusunda artık bir plana sahip olacaksınız. En önemli kural ; Planınıza sadık kalın!!!


3 - KARARSIZLIK ÇÖZÜMÜEğer sizin için her şey tamamsa ama yine de bir şüphe ya da hisseden emin olmama durumu var ise, daha küçük bakiye ile giriş yapın. Bu meblağ kaybedildiğinde sizi üzmeyecek bir meblağ olmasına dikkat edin!


4 - SABIRLI OLUNHisse fiyatları belirttiğim gibi çok değişken olabilir, bu nedenle işlem yaparken sabırlı olmak önemlidir. Duygusal kararlar vermekten kaçının ve al-sat planınıza bağlı kalın.


5 - PİYASA TAKİBİHissenizi aldınız ,hedefleriniz ve risk beklentileriniz doğrultusunda emirlerinizi koydunuz. Şimdi kahvenizi hazırlayın ve zamanınız var ise arkanıza yaslanın piyasayı izleyin. Stop olmaktan korkmayın ve daha fazla kar almak için açgözlü olmayın.


* Bu kurallara uymak sizi iyi bir trader yapacaktır.

bottom of page