top of page

Borsa, depremler sonrası alınan önlemler sonucunda dengelendiBorsa İstanbul'da, 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından artan risk algısıyla dalgalı bir döneme girilirken, alınan önlemlerle dengelenme çalışmalarının öne çıktığı gözlemleniyor.


Tarihte büyük afetlerin sonrası piyasalarda oluşan belirsizliklerin azalması için borsanın tatil edildiği görülüyor. Ülkemizde geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle de borsada hareketlilik gözlendi.


Borsa İstanbul'da da 6 Şubat'taki depremlerin ardından pazartesi günü depo şartı ve açığa satma yasağı gibi önlemler alınmaya başlandı. Alınan önlemlerle hisse geri alımında bürokratik süreçler kısaltıldı, Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) devlet katkısı fonlarının asgari hisse bulundurma yükümlülükleri artırıldı.


Geçen hafta da dengelenme çabalarının öne çıktığı gözlemlenen BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 0,63 artışla 5.058,75 puana çıkarak deprem öncesi seviyenin üzerinde kalmaya devam etti.


Özellikle deprem bölgesinde bulunan şirketler bu durumdan daha fazla etkilenirken, hasar tespit çalışmaları bitene kadar bazı şirketlerde borsada işlem görülmesine ara verildi.


Bu kapsamda Sasa Polyester, Bossa Ticaret ve Sanayi İşletmeleri, Bilici Yatırım, Sanko Pazarlama ve Rubenis Tekstil, fabrikalarında önemli bir hasar oluşmadığını ve üretimin devam ettiklerini duyururken, şirketlerin işlem sıraları aynı gün açıldı.

bottom of page