top of page

Bakan Nebati: Avrupa Birliğine en fazla katkı sağlayabilecek aday ülke TürkiyeHazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi ile katılım müzakereleri sürecini görüştü. Bakan Nebati, küresel zorlukların arttığı bu dönemde Avrupa Birliğine en fazla katkı sağlayabilecek aday ülkenin Türkiye olduğunu belirtti.


Görüşme sonrası Twitter hesabından paylaşım yapan Nebati, "Genişlemeden Sorumlu AB Komiseri Oliver Varhelyi ile AB müzakere sürecimizi ele aldık." ifadesini kullanarak küresel zorlukların arttığı bu dönemde AB'ye en fazla katkı sağlayabilecek aday ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çekti.


Bakan Nebati AB Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-III) döneminde işbirliğinin geliştirilmesi, yeşil dönüşüm ve dijitalleşme konularında görüş alışverişinde bulunduklarını aktararak ''Ayrıca Türkiye Ekonomik Modeli üzerine detaylı değerlendirmelerde bulunduk. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan tahıl koridorunun, gıdaya erişim ve gıda fiyatlarındaki olumlu etkisinin değerlendirmelerini yaptık." ifadelerini kullandı.

bottom of page