top of page

Bakan Murat Kurum, İstanbul'da riskli olan 1,5 milyon konutu taşıyacağız


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanı Murat Kurum, İstanbul'da riskli olan 1,5 milyon konutu hem Anadolu hem Avrupa yakasında belirledikleri 2 rezerv alana taşıyacaklarını bildirdi


Bakan Kurum, Hatay'da hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Hem Antakya merkezde, hem Kırıkhan'da, hem Defne'de, hem Samandağ ilçemizde hasar tespit çalışmalarında daha önce tespit edilen binalar bir kez daha incelenecek. Yeni hasar tespite göre ilanlarımızı gerçekleştireceğiz" ifadelerinde bulundu.


Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Antakya'da Afet Koordinasyon Merkezi'nde Proje Alanları Koordinasyon Toplantısı'nın ardından basın açıklamasında bulundu. Şehrin tüm dinamikleriyle birlikte yeni Hatay'a dair toplantılar yaptıklarını anlatan Bakan Kurum, depremin üstünden 23 gün geçtiğini, ancak acıların hala ilk günkü gibi taze olduğunu ve dinmediğini söyledi. Devletin tüm imkanlarıyla depremin yaşandığı 11 ilde olduğunu söyleyen Kurum, seferberlik anlayışıyla çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti. Bakan Kurum, yeni Hatay'a yönelik toplantılarda zeminle ilgili hem jeoloji, hem jeoteknik ve jeofizik uzmanlarıyla yeni yapılaşma alanlarına ilişkin hem üniversiteler, hem bilim insanları hem de şehrin kanaat önderlerinin fikir ve taleplerinin alındığını dile getirdi.

bottom of page