top of page

Average Directional Index (ADX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Ortalama yön endeksi (ADX), trendin gücünü belirlemek için kullanılan bir teknik analiz göstergesidir.

ADX'de eğilim yukarı veya aşağı olabilir. Bu eğilim trendi belirtmez sadece trendin gücünü belirler. Trendin yönünü tespit etmek için ADX'le birlikte genellikle DI+ ve DI- göstergeleri kullanılır.

RSI'ın da tasarımcısı Welles Wilder tarafından günlük emtia grafikleri için tasarlanan ADX, artık birçok pazarda teknik analist tarafından trendin gücünü değerlendirmek için kullanılıyor.






ADX 0-100 arası değerler alır ve değerlendirilirken genellikle aşağıdaki tablo baz alınarak yorumlanır.


ADX DEĞERİ

TREND GÜCÜ

0-25

Trend Yok veya Zayıf Trend Bölgesi

25-50

Güçlü Trend Bölgesi

50-75

Çok Güçlü Trend Bölgesi

75-100

Ultra Güçlü Trend Bölgesi

Ortalama Yön İndeksini (ADX) Kullanmanın Sınırlamaları

Geçişler sıklıkla, bazen çok sık meydana gelebilir, bu da kafa karışıklığına ve hızlı bir şekilde diğer yöne giden işlemlerde potansiyel olarak para kaybına neden olur. Bunlara yanlış sinyaller denir ve ADX değerleri 25'in altında olduğunda daha yaygındır. Bununla birlikte, bazen ADX 25'in üzerine çıkar, ancak yalnızca geçici olarak oradadır ve ardından fiyatla birlikte tersine döner.

Herhangi bir gösterge gibi ADX, sinyalleri filtrelemeye ve riski kontrol etmeye yardımcı olmak için fiyat analizi ve potansiyel olarak diğer göstergelerle birleştirilmelidir.


Aşağıdaki grafikte hem ADX'in görünümü hemde etkisini inceleyebilirsiniz. Görüldüğü gibi 1 ve 3 numaralı bölgede yukarı yönlü trendin kuvvetini ADX'in yükselişi ile onaylandığını görüyoruz. Ayrıca 2 numaralı bölgede yükseliş trendinin kuvvetinin azaltığını görüyoruz ve ADX ile doğrudan bunu onaylıyoruz.

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek sadece temsilidir. ADX teknik analiz ile veya diğer teknik göstergeler ile doğrudan kullanılması daha doğru sonuçlar verir.





bottom of page