top of page

Altının yönünü bu haftaki toplantı belirleyecekAltın kritik haftaya sakin başladı


Bu hafta hem ABD Merkez Bankası (Fed) hem de Avrupa Merkez Bankasının (ECB) toplantıları olacak. Yılın ilk toplantılarında faiz artışından çok faiz artırımının ne zaman tamamlanacağına dair açıklamalar yakından takip edilecek.


Fed’in Kasım’da faiz oranını son kez 75 baz puan artırması ve faiz oranında daha tutumlu davranacağını açıklamasıyla ons altın yükseliş geçti. Kasım itibarıyla yükselişine devam eden kıymetli metalde işlemler 1.920-1.930 dolar aralığında gerçekleşiyor.


2022’yi kazançsız kapatan ons altın 2023’ün ilk ayında %5,7 primlendi ve gelecek aydaki görünümde Fed toplantısı oldukça önemli bir hale geldi. Beklentiler Fed’in Çarşamba günkü FOMC toplantısında 25 baz puanlık faiz artışı yapması yönünde. Ancak asıl önemli nokta, piyasalar Mart’ta da 25 baz puanlık faiz artışı ile politika faizinin %5’e çıkarılmasını ve burada korunmasını bekliyor. Fed Başkanı Powell, daha önceki açıklamalarında nihai faiz oranının %5’in üzerinde olabileceğini belirtti. Bu toplantıdaki söylemler tek ya da birden fazla faiz artışı fiyatlamasında etkili olacak.


Gram altında son durum


Geçtiğimiz hafta ons altındaki yükselişin etkisiyle 1.178 TL’ye çıkarak tarihi zirveyi gören gram altın haftayı 1.166 TL’den kapattı. Bugün hem ons fiyatının yatay seyretmesi hem dolar kurunun 18,80’den işlem görmesiyle gram fiyatı da nötr tarafta.

bottom of page